Advertisement

Giroud tyytymätön vähäiseen peliaikaan – kesällä paluu Ranskaan?

Gonzalo Higuainin liityttyä Chelsean hyökkäyskalustoon tammikuussa nokkimisjärjestys joukkueen hyökkäyksessä on ollut selvä. Manageri Maurizio Sarrin luottomies jo Napolin ajoilta on ollut ehdoton ykkösvalinta keskushyökkääjän tontille.

Se on tiennyt kokeneelle ranskalaishyökkääjä Olivier Giroudille penkillä istumista. Mies on ollut Valioliigassa tällä kaudella vain kuudesti avauskokoonpanossa, eikä kertaakaan joulukuun jälkeen. Giroud myöntää, että peliajan vähyys ja ilmeinen kilpailutilanteen puuttuminen ovat alkaneet turhauttamaan.

”Totta kai se on turhauttavaa”, Giroud totesi Sky Sportsin mukaan. ”Nyt minulla on sellainen kuva, ettei tammikuusta lähtien hyökkäyksessä ole ollut varsinaista kilpailutilannetta. Se on niin, tiedän että saan pelata vain Eurooppa-liigassa. Yritän tehdä kaikkeni ollakseni joukkueelle niin tehokas ja tärkeä kuin mahdollista.”

Tehokas Giroud on Eurooppa-liigassa ollutkin. Yhdeksässä ottelussa on syntynyt yhdeksän maalia, määrä jolla hän johtaa koko kilpailun maalipörssiä.

Giroudin sopimus Chelsean kanssa päättyy tämän kauden jälkeen. Hän huomauttaa, että on tarvittaessa valmis siirtymään hieman alhaisemmalle tasollekin varmistaakseen säännöllisen peliajan. Kenties edessä on paluu Ranskaan.

”Ensi kesästä saattaa tulla hektinen”, Giroud pohti. ”En pelkää mennä tasoa alemmas saadakseni kunnolla peliaikaa. Saattaa olla, että lopetan urani Ranskassa.”