Chelsea kohtaa huomenna torstaina Eurooppa-liigan lohkovaiheen avauskierroksella kreikkalaisen PAOK Thessalonikin vieraissa. Joukkue on matkustanut Kreikkaan 21 pelaajan voimin. Näistä 18 voidaan valita lopulliseen ottelukokoonpanoon.
Huomattavin poissaolo Kreikkaan matkanneesta joukosta on Chelsean tähtipelaaja Eden Hazard. Manageri Maurizio Sarri on kaikesta päätellen laskelmoinut PAOK:n kaatuvan ilman Hazardiakin ja antanut näin belgialaiselle lepovuoron. Myös David Luiz, Mateo Kovacic sekä Emerson Palmieri ovat jääneet kotijoukkoihin.
Sen sijaan kokenut keskikenttäpelaaja Cesc Fabregas on mukana ryhmässä. Hän ei ole vielä Sarrin alaisuudessa Valioliigassa kentälle päässyt, mutta nyt espanjalaisen mahdollisuuksia peliaikaan voi pitää hyvänä.
Yksi pelaaja, joka ei tule esiintymään Chelsean paidassa koko lohkovaiheen aikana, on keskikenttäpelaaja Danny Drinkwater. Hänet on jätetty kokonaan ulos Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen rekisteröidystä pelaajaryhmästä. Osasyynä päätökselle on omien kasvattien kiintiö, jonka vuoksi nuoret Callum Hudson-Odoi sekä Ethan Ampadu ovat mukana pelaajaryhmässä. Molemmat nuorukaiset myös matkustivat Chelsean mukana Kreikkaan.
Chelsean Eurooppa-liigan lohkossa on PAOK:n lisäksi unkarilainen MOL Vidi sekä valkovenäläinen BATE Borisov. Huominen ottelu PAOK:n ja Chelsean välillä pelataan alkaen kello 19.55 Suomen aikaa.