Advertisement

Mielipide: Sanchezin aika lähteä tammikuussa

Arsenalin viime kausien suurin tähtipelaaja Alexis Sanchez oli lähtökuopissa jo kesällä. Pelaajalla on menossa sopimuksensa viimeinen kausi Arsenalissa ja kysymys kuuluukin, oliko päätös pitää chileläinen seurassa sopimuskautensa loppuun oikea ratkaisu? Mikäli katsoo pelaajan otteita kentällä, on vaikea nähdä ratkaisua oikeana. Pelaaja on onnistunut maalinteossa kuluvalla kaudella vain yhden kerran ja otteet ovat olleet muutenkin hyvin paljon viime vuosia laiskempia. Pelaajan tavaramerkkinä pidetty terävyys loistaa poissaolollaan.

Manchester Cityä vastaan pelaaja sai mahdollisuuden pelata yksinäisenä kärkenä. Pelipaikalla, jossa pelaaja itse kertoo viihtyvänsä parhaiten. Ratkaisu tarkoitti kesällä seuraan hankitun Alexandre Lacazetten jättämistä vaihtopenkille. Sanchez ei onnistunut näyttämään mitään sellaista, miksi pelaajaa tällä hetkellä seurassa tarvittaisi. Seuran loppukauden kannalta olisikin parempi, että chileläinen päästetään pois seurasta tammikuun siirtoikkunan alla. Eri asia onkin sitten se, kuka suostuu pelaajaa tässä vaiheessa kautta nähtyjen esitysten jälkeen enää hankkimaan. Arsenalin logolle pelaaja ei kuitenkaan enää pelaa.

Kesällä pelaaja pidettiin seurassa sen takia, että sopivan tasoista korvaajaa ei löydetty annetulla aikataululla. Päätöksen voi hyvin ymmärtää, jos pelaaja pelaisi omalla tasollaan. Nykytasollaan pelatessa joukkueen sisältäkin löytyy parempia ratkaisuja kuin Sanchezin peluuttaminen.

Mikäli chileläisestä on vielä tammikuussa mahdollisuus saada minkään näköistä siirtokorvausta, tuo korvaus tulisi ottaa ja päästää pelaaja toisaalle. Vaikka sitten kilpailijan riveihin, sillä ensi kesällä pelaaja löytyy joka tapauksessa juuri sieltä, missä itse haluaa olla. Varmaa on vain se, että tuo seura ei ole Arsenal.