Advertisement

Pedro kertoo Barcelona-ottelun olevan hänelle erityinen

Chelsea kohtaa ensi tiistaina Barcelonan Mestarien liigan ensimmäisen jatkokierroksen ensimmäisessä osassa kotonaan Stamford Bridgellä. Ottelua odotetaan varmasti paljon niin joukkueen kannattajien, kuin pelaajienkin toimesta. Kuitenkin yhdellä pelaajalla on erityinen syy odottaa tuota kohtaamista. Chelsean Pedro pääsee nimittäin pelaamaan ensimmäistä kertaa vanhaa kasvattajaseuraansa Barcelonaa vastaan.

”Olemme päässeet takaisin hyvään vireeseen. Itse luottamus on korkealla ennen tätä suurta ottelua, kuten teillä on tapana sanoa”, Pedro kertoi voitokkaan Hull ottelun jälkeen.

”Meille tekee hyvää päästä takaisin tällaiseen vireeseen. Meillä on takana kaksi erittäin hyvää peliä ja meidän täytyy jatkaa valmistautumista samalla tavalla Barcelonaa vastaan.”

”Siitä tulee varmasti outoa aluksi, mutta on hyvä nähdä vanhoja joukkuetovereitani, joiden kanssa pelasin monia vuosia. Se tulee varmasti olemaan minulle erityinen peli. Heidän tilanteensa on samanlainen joka vuosi. He pelaavat loistavasti La Ligassa ja ovat lisäksi mukana Espanjan Cupin finaalissa.”

Pedro vietti Barcelonassa seitsemän vuotta voittaen 20 suurta pokaalia, joista kolme oli Mestarien liigan voittoja. Maaleja espanjalainen ehti tehdä seuralle 99 kappaletta.

Seuraa myös Twitterissä!
@pasi_rosti
@Vaihtopenkkicom