Pikkuhelmarit pelasivat tiistaina alle 17-vuotiaiden MM-kisoissa Uruguayssa viimeisen ottelunsa. Vastassa tuossa ottelussa oli isäntämaa Uruguay ja ottelu päättyi hienosti 1-1 tasan. Tasapelin myötä Suomi sai historian ensimmäisen pisteensä tyttöjen MM-tasolla. Pikkuhelmarit jäivät lohkossaan kolmanneksi, mutta pelasivat kaiken kaikkiaan mainiot kisat.
Suomi hävisi niukasti kisojen avausottelunsa Uudelle-Seelannille 1-0. Toisessa ottelussa vastaan asettui lohkon lopulta voittanut Ghana. Ghana meni ottelussa hyvin nopeasti 2-0 johtoon, mutta Pikkuhelmarit eivät luovuttaneet. Suomi kavensi toisella puoliajalla Jenni Kantasen toimesta ottelun 1-2. Suomi oli myös erittäin lähellä tasoitusta, kun Kantasen laukaus onnistuttiin vain vaivoin pelastamaan aivan maaliviivalta. Lopulta 86. minuutilla Ghana iski loppulukemiksi 1-3.
Kahden tappion myötä jatkopaikka oli karannut Pikkuhelmareiden käsistä ennen viimeistä Uruguayta vastaan pelattavaa ottelua, mutta tasapeli lämmittää varmasti suomalaistaistelijoiden mieltä. MM-kisat ovat aina vaikea paikka, mutta tytöt taistelivat kisoissa erittäin mallikkaasti ja tästä on varmasti mukava jatkaa kohti tulevia haasteita.
U17-tytöt päättivät MM-kisat 1-1-tasapeliin emäntämaa Uruguayta vastaan 🇫🇮🇺🇾 Suomen maalin teki Annika Huhdan syötöstä Aino Vuorinen ja joukkue sijoittui lohkossa kolmanneksi. Hieno taistelu Pikkuhelmareilta 🙏🏼 #U17WWC #Pikkuhelmarit pic.twitter.com/tjfw5gLE9j
— Helmarit (@HelmaritFI) November 20, 2018
Seuraa myös Twitterissä!
@pasi_rosti
@vaihtopenkkicom