Advertisement

Valioliigastakin tutusta pelaajsta tulossa Liberian presidentti

Entisestä huippujalkapalloilijasta on tulossa Liberian uusi presidentti. 1990- ja 2000-lukujen alkupuolella loistavan uran tehnyt George Weah johtaa maansa presidentin vaaleja. Arsenalin manageri Arsene Wenger on jo hieman ennenaikaisesti onnitellut Weahia, jota hän valmensi Monacossa.

”Haluaisin onnitella entistä pelaajaani, josta tuli Liberian presidentti” Wenger kertoi lehdistölle.

”Ei ole kovin yleistä, että entisestä pelaajasta tulee maansa presidentti, joten onnittelut Georgie” Wenger jatkaa.

Wenger oli saanut ilmeisesti väärää tietoa vaalitilanteesta, sillä suurin osa maan äänistä on edelleen laskematta. Weah johtaa 11 osavaltiossa osavaltioiden kokonaismäärän ollessa 15. Weahin kovin vastustaja, nykyinen varapresidentti Joseph Boakai johtaa yhdessä osavaltiossa ja on suurimmassa osassa toisena.

Presidenttiyteen vaaditaan 50 prosentin äänienemmistö ja mikäli kukaan ehdokkaista ei saa kyseistä enemmistöä, toinen kierros järjestetään marraskuussa.

Kansallisen vaalikomission NEC:n (National Election Commission) puheenjohtaja Jerome Korkoya kertoo, että tuloksesta on vuotanut julkisuuteen väärää tietoa.

”Komissio ei ole vielä julkistanut voittajaa” Korkoya kertoo.

Kansainväliset vaalitarkkailijat havaitsivat tiistaina pidetyissä vaalien äänten laskennassa paljon epämääräisyyksiä ja Korkoya on luvannut, että äänet lasketaan mahdollisimman pian, jotta vaalien lopputulos saadaan julkistettua mahdollisimman pian.